EKSPERYMENT
REAKCJA CHEMICZNA - GAŚNICA
Pomoce:
Warunki: realizcja (doświadczenia z ogniem) tylko w obecności odpowiedzialnych dorosłych.

Reakcje między kwasem a zasadą są znane wszystkim dorosłym, tym bardziej warto pokazać co dzieje się z połączenia tych dwóch substancji.

Przedstawienie tego eksperymentu jest o tyle trudne, że jak każdy doświadczenie (lub eksperyment) chemiczny wymaga wyjaśnienia na poziomie cząsteczek. Te, natomiast są już wystarczającą abstrakcją dla dziecka. Dlatego dalsze zgłębianie zagadnienia nie ma sensu (przynajmniej w przedszkolu, czy pierwszych klasach szkoły podstawowej). Warto natomiast przedstawiać substancje chemiczne by odróżnić je znanych dziecku (tj. cukru - które kojarzy raczej jako biały proszek - a ten podobny jest do sody oczyszczonej). Celem tego typu doświadczeń jest przedstawienie bogactwa substancji z jakiej składa się świat. Świat chemii to przecież początek do świata materii...

Nim rozpoczniemy doświadczenie, dzieci powinny posmakować (na języku) substancje z jakich korzystamy. Następnie na talerzyku wysypujemy jedną łyżeczkę sody oczyszczonej i wyciskamy kilka kropli soku cytryny.

zdjęcie zdjęcie

Reakcja następuje od razu...

zdjęcie zdjęcie zdjęcie

Na podstawie tego doświadczenia możemy stwierdzić, że kwasek cytrynowy reaguje z zasadowym proszkiem, czego efektem jest pojawienie się piany. Jednak na tym nie koniec.


Następne doświadczenie ma uzmysłowić, że oprócz widocznej piany pojawia się gaz (dwutlenek węgla, CO2), by go pokazać wystarczy przeprowadzić to samo doświadczenie ale w zamkniętej przestrzeni - butelce.

zdjęcie

Do butelki należy wsypać (lejek lub korytko z papieru) kilka łyżeczek sody oczyszczonej, a następnie wycisnąć sok z cytryny i po wlaniu go do wnętrza natychmiast zamknąć otwór butelki balonem.

zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie

Reakcja następuje od razu...

zdjęcie zdjęcie

Oprócz piany efektowne okazało się być napęczniały balon (wcześniej można go nadmuchać, w niektórych sytuacjach - prawdopodobnie jeśli proszku i kwasu będzie dość dużo - balon może napęcznieć). Napęczniały balon świadczy o powstałym podczas reakcji gazie.


Powstałe w tej reakcji gazy (dwutlenek węgla, CO2) może działać podobne jak gaśnica, która gasi ogień. To zjawisko również można zademonstrować ponownie wywołując reakcję w butelce, jednak tym razem przykładając otwór butelki do zapalonej świeczki (podgrzewacza).

zdjęcie

Można otrzymać dwa efekty: pierwszy z nich polega na zadymieniu - gaz powoduje, że ogień gaśnie

zdjęcie

Drugi efekt - zgaszenie płomienia poprzez opiankowanie - wylanie powstałej piany na ogień.

zdjęcie

By jeszcze raz pokazać, że ten ciężki gaz (CO2) rzeczywiście potrafi gasić ogień przeprowadzę kolejne doświadczenie. Tym razem świeczkę ustawię w szklance, w której dojdzie do połączę sodę i ocet. Oto co się stanie:

zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie

Kontynuacją tego eksperymentu może być bardzo barwne doświadczenie: chemiczne jojo.


Reakcję łączenia kwasu z zasadą można dostrzec wkładając jajko do szklanki z octem lub kwaskiem cytrynowym.


do góry
[strona główna] [zamknij to okno]
[drukuj]