URZĄDZENIE
STUDNIA
Pomoce:

Dorosły przygotowuje spryskiwacz i miskę z piaskiem. Popatrzcie co się dzieje z wodą jak, kiedy deszcz pada na ziemię. Spryskiwaczem rosi piasek ... (pokaz). Woda wsiąka w ziemię i osadza się nisko [woda nie przebija się przez warstwę gliny, jeśli z niej korzystamy to trzeba ją umieścić na samym dnie]. Żeby teraz wydobyć wodę, abyśmy mieli co pić, musimy najpierw zbudować studnię - oddzielić ziemię od wody. Pracownicy wykopują ją ręcznie łopatami lub za pomocą maszyn podobnych do wiertarek. (Dorosły wprowadza rurę do piasku przesypując go na jedną ze ścian pojemnika, będzie lepiej jeśli piasek będzie tylko na dnie studni).

zdjęcie

Studnia zakopana jest ziemi, np. w piasku tak jak tutaj. Zobaczcie, to jest ziemia, po której my chodzimy. Na tę ziemię często pada deszcz (spryskiwacz), dlatego wody jest dużo (patrze: jak powstaje kałuża/jeziorko). (Dorosły dolewa kilka szklanek wody). Zobaczcie woda pojawiła się w studni, możemy zobaczyć dokąd sięga, jaki jest jej poziom ... (pokaz)

zdjęcie

Teraz wystarczy ją tylko wydobyć. Można to zrobić za pomocą wiaderka na sznurku (model studni z kołowrotkiem), albo za pomocą pompy. My zrobimy pompę (można zrobić jeden po drugim przedstawiając dwa modele wydobywania wody z ziemi).

zdjęcie

Dorosły montuje sylikonowy wężyk do pompki (tak się składa, że pasuje, jeśli nie, można okleić go taśmą). Przydatny będzie również pojemnik na wodę, do którego będziemy wlewać wydobywaną wodę. Wężyk wprowadzamy do studni i zaczynamy pompować.

zdjęcie

Woda zacznie ciec, ale pewnym momencie pompa zatka się ponieważ piasek dostnie się do niej.

zdjęcie

Trzeba ją teraz wyczyścić (rozłożyć i przedmuchać wężyk) i założyć filtr - na koniec wężyka za pomocą gumki montujemy wacik.

zdjęcie zdjęcie

Teraz spróbujemy jeszcze raz wyssać wodę, filtr musi najpierw nasiąknąć wody, a dopiero potem zacznie ją pompować. Teraz możemy sprawdzić czy w wężyku znajduje się woda, a także obserwować to czy w studni poziom wody się obniża.


Przedstawiony pokaz kontynuacją tematu o obiegu wody w przyrodzie, a także wstępem do omówienia istoty oczyszczania wody zanim się ją spożytkuje. Pokaz jak woda wsiąka w ziemię można poszerzyć o omówienie przyczyn powodzi - nie wsiąkania wody w ziemię z powodu jej ilości lub braku wody - suszy.


Badania przedstawiające jak dzieci ilustrują studnię.


do góry
[strona główna] [zamknij to okno]