URZĄDZENIA
OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW - ABY WODA ZNORU BYŁA CZYSTA
Pomoce:

Zanim woda dotrze do kranu w naszym domu, musi zostać oczyszczona. Oczyszczanie wody polega na przygotowaniu wody do picia [dlatego proces ten nazywa się uzdatnianiem wody]. Popatrzcie na tę szklankę.

zdjęcie

Czy wydaje się wam, że woda w tej szklance nadaje się do picia? ... I macie rację, jest bardzo brudna. Ten osad w wodzie może pochodzić z ziemi, z której wydobywa się wodę. Żeby oczyścić tą wodę musimy najpierw zbuduję oczyszczalnię.

zdjęcie zdjęcie

To wystarczy, żeby pokazać wam jak oczyszcza się wodę. Tutaj (gest) będę wkładał przedmioty, które potrafią zatrzymać niektóre nieczystości, które są w wodzie. Są nimi: wata, piasek i kamienie (używa się też: żwir czy węgiel).

zdjęcie

Teraz wleję wodę i zobaczymy jak zadziała filtr.

zdjęcie

Popatrzmy jak wygląda woda ..., a filtr? ...

zdjęcie zdjęcie

Filtr oczyścił wodę z brudu - z ziemi. To co możemy się teraz napić tej wody? ... Nie tak prędko (!), woda którą tu widzicie jest trochę mętna i wcale nie musi oznaczać, że jest zdatna do picia. Oprócz brudu, które widzieliśmy, w wodzie jest też wiele składników chemicznych, których nie widać. Pokażę wam jak woda zabarwiona barwnikiem spożywczym może przedostać się przez filtr. Wleję wodę z barwnikiem do filtra.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie

Co się stało? ... Filtr wody nie zatrzymał barwnika, przeszedł on przez filtr. Tak samo działają różne szkodliwe substancje chemiczne. Żeby nie dotarły one do kranu muszą przejść przez filtry chemiczne, a najlepiej jeśli woda przed wypiciem zostanie jeszcze zagotowana

Popatrzcie też na filtr - zmienił kolor, był biały a teraz jest zielony.

zdjęcie

Tak samo dzieje się z wszystkimi filtrami. Jeśli długo działają zatrzymują dużo szkodliwych rzeczy, płynów i po pewnym czasie są tak brudne, że nie są w stanie już oczyszczać wody. Wtedy filtry należy wymieniać, by woda znowu była czysta.


Wierszyk okolicznościowy (źródło: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - Leszno. Materiały edukacyjne, w: "Wychowanie w Przedszkolu" (nr 691 (2011) s. 32))


Badania przedstawiające jak dzieci ilustrują oczyszczalnie.


do góry
[strona główna] [zamknij to okno]