ZWIERZĘTA
ŻABA

Rodzaje żab

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...

Rozmnażanie. Przechodząc w okresie czerwca obok nadbrzerznych zarośli jeziora można zobaczyć żaby jedna na drugiej. To okres składania jaj - skrzeku.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
ładuję zdjęcie...

Jeśli pogoda sprzyja żaby wylegują się na brzegu lub w wodzie przybrzenej, a między roślinami można dostrzec nitki zapłodnionych jajeczek. Na poniższych zdjęciach widać skrzek ropuchy. Jaja skrzeku ropuchy są ułożone w charakterystycznych dwóch sznurach. Dla informacji podaję, że skrzek żaby wodnej i żaby trawnej wygląda podobnie do ropuchy z tym, że każde jajeczko jest otoczone osobną przeźroczystą błoną. To co różni skrzek żaby trawnej i wodnej to, to że skrzek żaby trawnej unosi się na powierzchni wody, a żaby wodnej opada na dno jednak trzyma się w dużych skupiskach. Skrzek traszki (innego gatunku) jest pojedynczy (każde jajeczko osobno) i w dodatku chowają się one w liściach wodnych roślin.

Ropuchy i jej jajeczka skrzeku

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
ładuję zdjęcie...

Skrzek jest pokarmem dla innych zwierząt. Oto przykład pająka, który zjada żąbie jajeczka.

ładuję zdjęcie...

Hodowla skrzeku. Gdy dostrzeżemy skrzek warto nabrać do słoika kilkanaście jajeczek dla prowadzenia hodowli.

Waunki prowadzenia hodowli. Szklany pojemnik (np. duży słoik, akwarium) należy wypełnić wodą stawową (lub deszczową), do której wrzucamy nieco glonów nitkowych i planktonu - stanowią one pokarm dla skrzeku.

ładuję zdjęcie...

Po 5 dniach po wyjściu z osłonek jajowych kijanki dokarmiamny drobno utartym żółtkiem, liśćmi pokrzywy i sproszkowanym mlekiem. Odrobinę tak przygotowanego pożywienia posypujemy na powierzchnię wody w słoiku (zbyt duże ilości pokarmu gniją, a taką wodę należy bezwzlgędnie wymienić).

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...

Starsze kijanki karmimy rozwielitkami, oczlikami lub drobno posiekanymi rurecznikami. Zbyt duża liczba kijanek nie jest wskazana, dlatego też należy co pewien czas odławiać kilka osobników i wypuszczać je do naturalnych zbiorkników. W celu prześledzenia ostanich praz rozwojowych należy przygotować pojeminik do połowy wypełniony wodą, a do połowy ziemią (lądem).


Podczas wycieczek (np. do lasu) można spotkać żabki, warto pokazać je dzieciom z bliska biorąc je na ręce.

ładuję zdjęcie...
ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...

Oprócz zabaw w naśladowanie żab - skakanie, naśladowanie dźwięków rechotu i kumkania warto stworzyć z dziecmi modele skaczącej żabek z origami. Oto propozycja, do jej wykonania niezbędna jest karta papieru o kształcie kwadratu:

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...

do góry
[strona główna] [zamknij to okno]
[drukuj]