ZWIERZĘTA
ŚLIMAK

Rodzaje ślimaków.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie zdjęcie

Budowa ślimaka. Warto skoncentrować się na budowie, głowie, czułkach i stopie.

zdjęcie

Obronna - pancerz. Slimaki są powolne dlatego też łatwo trafiają jako łup innych owadów. Jednak mają zbroję, jest nim dom do którego potrafią się schować - muszla.

zdjęcie

Gdy jakiś owad je zaatakuje potrafią się też bronić - chowają się w domu i wydzielają pianę by odstraszyć napastnika.

Śmierć ślimaków. Ślimaki żyją 5 - 8 lat, a więc dokładnie tyle ile teraz macie Wy... Niektóre z nich umierają ze starości, inne są zjadane przez ptaki a inne przez niektóre gąsiennice (niżej). Te można niekiedy znaleźć zaglądając do opustoszałych skorup.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie

Pożywienie ślimaków. Ślimaki lubią zielone rośliny, szczególnie liście i kwiaty. Przepadają za mniszkiem lekarskim. Bywa, że ślimaki pożywią się także padliną (tj. dżdżownicą).

zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie

Rozmnażanie ślimaków. Ślimaki łączą się ze sobą w zależności od gatunku. Winniczki przytulają się do siebie, natomiast Śliniki Wielkie krążą wokół siebie (na zdjęciu).

zdjęcie zdjęcie zdjęcie

Ślimaki rodzą się z jaj, które wcześniej Winniczek zakopał w ziemi (lub pozostawił na liściu), a Ślinik Wielki nosiły na sobie (na ogonie).

zdjęcie

W ogrodach często można spotkać pozostałości po ślimakach - puste skorupy.

zdjęcie
zdjęcie zdjęcie

Zajęcia plenerowe

zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie

Obserwacja ślimaka w sali - proszę pamiętać, że ślimaki nie lubią zbyt nasłonecznionych obszarów, preferują cień.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie

Rysowanie ślimaka i lepienie z masy solnej

zdjęcie zdjęcie

Hodowla ślimaka. Zabrany podczas wycieczki ślimak (ślinnik wielki), nie jest trudny do hodowli. Wystarczy mu mała główka sałaty i trochę przestrzeni (niezbyt ciepłej, ani nie za zimnej) - słoik wystarczy w zupełności. Zamykając szczelnie słoik pozbawimy ślimaka powietrza, które jest mu potrzebne, tak więc w dekielku należy wykonać kilka otworów (czynność tę muszą wykonać dorośli). Otwory te muszą być na tyle małe aby ślimak nie wyślizgnął się przez nie i musi być ich na tyle dużo aby do środka wchodziło dużo powietrza.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie

Zabawa naśladowcza - baaardzooo pooowoooliii. Pod wpływem długotrwałej obserwacji dzieci mogą dostrzec bardzo wolny sposób poruszania się. Może się to przerodzić w zabawę naśladowczą, w której dzieci wraz z dorosłym będą wykonywały czynności ślimaka (powolne chodzenie, wyimaginowane powolne jedzenie...)


do góry
[strona główna] [zamknij to okno]