ZWIERZĘTA
BIEDRONKA
zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie

Biedronki (pospolicie nazywana też "bożą krówką") należą do rodziny chrząszczy, które podobnie jak motyle przechodzą przez stadia przeobrażenia by osiągnąć (najbardziej znaną) dojrzałą postać.

Nieprawdą jest sądzenie, że ilość kropek wskazuje na wiek biedronki, co najwyżej może wskazywać z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Biedronki rodzą się bez plamek, ale po godzinie od urodzenia na pancerzu zaczynają się jej pierwsze plamy (tak jak na biedronce mączniakówce - zdjęcie niżej).

zdjęcie

Film o narodzinach biedronki Dla potwierdzenia zamieszczam film przyrodniczy (własnego autorstwa, czas trwania filmu) przedstawiający proces "wykluwania się" biedronki z kokonu. Kilka zdjęć z nagrania tego procesu:

zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie

Zachęcam w tym miejscu do wykonania podobnego doświadczenia samodzielnie - z wycieczki, podczas, której znaleziono kokon biedronki zachęcam do zerwania liścia z kokonem i włożenia go do pudełeczka po zapałkach. W domu w bezpiecznym miejscu można go obesrwować (już bez wieczka).

zdjęcie

Pożywienie. Biedronki żywią się szkodnikami zielonych roślin, tj. mszyce. Poruszają się na gałęziach krzaków w poszukiwaniu szkodników.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie

Budowa biedronki.

zdjęcie

Gdy biedronki się boją wydzielają żółtą substancję - truciznę (hemolimfę), która ma odstraszyć inne owady.

Przeobrażanie. Rośliny które zostały zaatakowane przez szkodniki tj. mszyce wysyłają sygnały zapachowe, którymi wabią biedronki. Mama-biedronka składa małe żółte jajeczka na liści albo łodydze takiej rośliny. Z czasem wykluwają się z niej larwy (zdjęcie poniżej).

zdjęcie zdjęcie

Tutaj zdjęcia przedstawiające larwy biedronki, które również żywią się mszycami.

zdjęcie zdjęcie

Larwy te żywią się mszycami, a gdy podrosną przyczepiają się ogonami do liścia i zastygają - zaczyna się przemiana postaci. Nieruchome przybierają postać kokonu (zdjęcie poniżej), z którego po pewnym czasie powstaje dojrzała biedronka.

zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie

Przed deszczem zarówno larwy jak i dojrzałe osobniki (imago) chowają się pod liśćmi.

zdjęcie

Śmierć biedronek. Wiele z tych owadów jest zjadana przez ptaki lub pająki. Gdy owad sam umrze (padnie z wycięczenia), zaraz zjadają go inne, mniejsze zwierzęta, np. mrówki (zdjęcie niżej).

zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie

do góry
[strona główna] [zamknij to okno]
[drukuj]