ROŚLINY
SZYSZKI - kwiaty drzew iglastych

Drzewo, jak każda roślina potrzebuje nasion by się rozmnażać. Drzewa iglaste (w większości) hodują swoje nasionka w szyszkach. Szyszki przypominają pudełka [pokaz], w których są nasionka [tj. fasolki, tylko, że mniejsze]. Szyszki rosną na gałęziach drzew, są wtedy zamknięte. Gdy dojrzeją otwierają się i wysypują się z nich nasiona. Nasiona upadają na ziemię, z niektórych może powstać nowa roślina.

Sosna (sosna zwyczajna)

Szyszki sosny rosą na drzewie samodzielnie lub w grupach (pojedyncze, podwójne i potrójne).

zdjęcie zdjęcie zdjęcie

Kiedy szyszka jest młoda jest zamknięta i cała zielona, gdy jest sucho otwira się wysupuje nasiona i wysycha na słońcu (staje się brązowa) i...

zdjęcie zdjęcie zdjęcie

upadaja na ziemię. Wyschłe można znaleźć pod drzewem.

zdjęcie

Można wtedy zobaczyć, że niektóre z nich są zamknięte, a niektóre otwarte (można je znaleźć też na drzewach).

zdjęcie

Szyszki sosny otwiera się dopiero wtedy gdy powietrze jest suche (jest w nim mało wilgoci - wody - są więc dobrym higrometrem). By to udowodnić przygotujemy eksperyment. Jedną szyszkę zamoczymy w wodzie - będzie się czuła tak jakby dookoła padał deszcz, a drugą zostawimy suchą. Sprawdzimy czy faktycznie się zamknie.

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

[Po ok. 2 godzinach] Szyszki zamykają się z wodzie. Robią tak dlatego, żeby nasiona jakie w sobie przechowują upadły na ziemię suchą - drzewa iglaste lubią taką ziemię.

Sprawdźmy teraz jak się zachowa zamknięta szyszka w cieple [grzejnik, kaloryfer lub na słońcu].

zdjęcie zdjęcie

[Po ok. 2 godzinach] Szyszka znowu się otworzyła. Gdy tak wygląda jej płatki umożliwiają wysypywanie się nasionek, które są w jej środku. Zobaczmy jeszcze raz jak wygląda proces jej otwierania

zdjęcie zdjęcie zdjęcie

Świerk (świerk pospolity)

Szyszki sosny były małe i o kształcie jajka. Szyszki świerku wyglądają inaczej: są duże i podłużne. Te u sosny rosły po środku gałęzi, na świerku szyszki rosną zupełnie na końcach gałęzi - to znak szczególny tego drzewa. Niestety szyszki tego drzewa rosną w górnych partiach pnia i gdy drzewo jest duże szyszki są trudno dostępne.

zdjęcie zdjęcie

Modrzew (modrzew europejski)

Szyszki modrzewia podobnie jak sosny rosną do góry, lecz są znacznie mniejsze.

zdjęcie

Jodła (jodła pospolita)

Szyszki jodły przypominają szyszki świerku ale rosną do góry.


do góry
[strona główna] [zamknij to okno]
[drukuj]