EKSPERYMENT
WŁAŚCIWOŚCI MAGNESU
Pomoce:

Co przyciąga magnes?

Luźna obserwacja: dzieci otrzymują po jednej sztabce magnesu i sprawdzają, które przedmioty w ich otoczeniu przyciąga (uwaga na przedmioty elektroniczne - dzieci nie powinny posługiwać się silnymi magnesami, magnesy "lodówkowe" wystarczą do tego eksperymentu).

Powiedźcie jakie przedmioty przyciąga magnes? ... A czy potrafi przyciągnąć szkło, kto sprawdził? ... (to sprawdźcie teraz) ... dobrze, a czy przyciąga drewno? Gdzie jest drewno, poszukajcie i sprawdźcie ..., dobrze, a ścianę? ... a dywan? ... a ubrania ... a wodę? ... a krzesła? ... tak? a co przyciągnął w krześle? ...


Klasyfikacja przedmiotów

Przyniosłem kilka przedmiotów, powiedzie mi więc już bez sprawdzania, które z nich będą przyciągane przez magnes, a które nie. Tutaj włożymy (hula-hop) te przyciągane z tutaj nie przyciągane ... Dobrze, tak uważacie, a teraz jedno z was sprawdzi magnesem ... Ooo, okazało się, że jednak nie wszystkie przedmioty metalowe są przyciągane (np. monety - wg rodzaju metalu, puszki aluminiowe, złota obrączka). Jak widzicie magnes przyciąga tylko niektóre przedmioty.

Sprawdźcie czy magnes potrafi przyciągnąć inny magnes [sytuacja ta może pojawić się wcześniej] ... Tak? Nie? To jak to jest? przyciąga i odpycha? ... Posłuchajcie: magnesy mają dwa bieguny. (Opcjonalnie:) żeby wam to wyjaśnić, zaznaczymy je dwoma kolorami zobaczcie. Każdy z inny jest zbudowany tak samo. Jeden zaznaczymy na niebiesko (naklejką lub mazakiem) a drugi na czerwono.

zdjęcie

Jeśli dwa magnesy o tym samym biegunie będą chciały się dotknąć to będą się odpychały - widać, że się nie lubią prawdą? Ale za to przeciwne kolory: czerwony i niebieski razem? Sami zobaczcie ... Tak, przyciągają się.


Pole magnetyczne

Pokażę wam teraz jak działa magnes na małe kawałki metalu (opiłki lub małe druciki). Pokaz w pojemniku, dzieci obserwują przez osłonę podając sobie z ręki do ręki opakowanie.

To co widzicie, te sterczące kawałki nazywamy opiłkami, czyli drobnymi fragmentami metalu, który przyciąga magnes. Przyciąga je w ciekawy sposób ponieważ wytwarza specjalne "pole magnetyczne", niewidoczne dla nas, a jak widzicie działające na metal.


Siła magnesu

Chciałbym sprawdzić jak silny jest wasz magnes? Jak mogę to sprawdzić? ...

Na blacie stołu ustawiamy dwa magnesy ("lodówkowy" i "neodymowy") w takiej odległości od siebie aby się nie przyciągały. W pewnej odległości kładziemy linijkę oraz przed nią dwa spinacze biurowe. Zbliżając linijką dwa spinacze spowodujemy, że w pewnym momencie których podskoczy do silniejszego magnesu.

zdjęcie zdjęcie

Przyciąganie przez "coś"

Czy magnes może przyciągnąć spinacz przez ławkę? Sprawdźcie ...

zdjęcie zdjęcie

W takim razie narysuję tor przeszkód, który trzeba będzie przejść (rysujemy mazakiem do białej tablicy lub kładziemy kartki z narysowanym już torem przeszkód, lub ustawiamy klocki tworzące tor, np. na każdym stole inny). Dzieci przez poruszanie magnesu pod ławką próbują przejść jednym spinaczem lub "gąsienicą" (zaczepieniem 5 spinaczy).

zdjęcie zdjęcie

Podsumujmy - wiemy już, że magnes przyciąga i jest tak silny, że może przyciągnąć przez stół. Ale czy może przyciągnąć w wodzie (lub przez wodę)? Jak uważacie? ... Dobrze, sprawdźmy. Tylko, jak to zrobić? ...

Jedno dziecko sprawdza: wrzuca spinacz do (przeźroczystej) plastikowej miski z wodą po czym sprawdza czy magnes przyłożony do krawędzi miski i/lub czy włożony do wody potrafi przyciągnąć spinacz (magnes "lodówkowy" i "neodymowy).

zdjęcie zdjęcie

Każde z dzieci również może wykonać podobne doświadczenia: nalewa wodę do kubeczka na określoną wysokość, wrzuca 5 spinaczy i sprawdza czy magnesy potrafią wyciągnąć metal z wody (ścierka w pogotowiu). Nauczyciel może zorganizować tor przeszkód w plastikowych, głębokich tackach z zaznaczonym torem).

Sprawdźmy czy coś cięższego jest w stanie magnes wydobyć z wody... Okazuje się, że magnes "lodówkowy" jest za słaby.

zdjęcie

Zastosowanie magnesu oraz zabawy "magnetyczne":

Zabawka: bezpieczne samochody (nigdy nie zderzające się samochody)

zdjęcie zdjęcie

Zabawka: labirynt magnetyczny

zdjęcie zdjęcie

Zabawka: rybak - wędka z magnesem i rybki ze spinaczami. Pomysł ten opisuje także tutaj

zdjęcie zdjęcie zdjęcie

Zabawka: latawiec magnetyczny (rozwija sprawność manualną: zadanie polega na uniesieniu latawca do pionu bez dotykania go, nawet magnesem (tylko magnes neodymowy)).

zdjęcie zdjęcie zdjęcie

Podobną funkcję przyjmują zjawiska: elektrostatyki oraz elektromagnesu.


W języku Chińskim magnes nazywany jest "ni-tszi-gi" co oznacza "kochający kamień".


do góry
[strona główna] [zamknij to okno]