EKSPERYMENT
CIECZ NIENIUTONOWSKA
Pomoce:

Uwaga, nie trzeba się przejmować zabrudzeniami, ciesz nieniutonowska łatwo daje się zmywać pod bieżącą wodą. Jednak dla zmniejszenia marasu polecam fartuch ochronny i pracę na dworze.


Do wykonania płynu tego "inteligentnego" płynu trzeba stworzyć w misce odpowiednia konsystencję wody i mąki ziemniaczanej (skrobi). Cechą charakterystyczną tego płynu jest to, że twardnieje pod wpływem nacisku. Wydaje się, że im większą siłę na niego wywieramy tym większy opór stawia ciecz. Jest ona zarówno płynem jak i ciałem stałym.

zdjęcie

Ponieważ proporcje w internecie są różne (od 1:1 do 2:1 - z przewaga mąki) dodam, że właściwa konsystencja cieczy powinna pozwolić się ugnieść w kulkę. Jeśli będzie wody będzie zbyt dużo wówczas mąka nie będzie się "kleić". Tak więc "na oko" mąki powinno być więcej mąki niż wody.

zdjęcie zdjęcie

Eksperymentowanie z cieczą nieniutonowską to odkrywanie jej właściwości. Dlatego zachęcam do:

Okazuje się, że silne i szybkie wkładanie palca do cieczy powoduje jej opór - czujemy jakby oponowała. Jeśli zrobimy to samo tylko wolniej - nie czuć takiego oporu.

zdjęcie

Ciecz można zabarwić (użyłem barwnik spożywczy).

zdjęcie zdjęcie

Chwytając szybko ciecz i obracając ją rękoma można utworzyć z niej kulę, jednak zaraz po zaprzestaniu czynności obracania ciecz rozlewa się i przelewa przez palce.

zdjęcie zdjęcie

Właściwości cieczy nieniutonowskiej przypominają bagna lub ruchome piaski. Osoby i zwierzęta, które grzęzną szarpiąc się sprawiają, że bagno jeszcze bardziej je trzyma i wciąga.


do góry
[strona chemia] [zamknij to okno]
[drukuj]